AKTUALNOŚCI
KINO JDK
KUP BILET
Kalendarz imprez-rozwiń

img 8549Pokaz premierowy filmu „Medalion” odbył się 20 marca br. (wtorek) w Jasielskim Domu Kultury. Obraz zrealizował Piotr Juryś w ramach warsztatów filmowo-fotograficznych dla uczniów klas gimnazjalnych w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaśle. FOTORELACJA

Film, ukazujący w formie migawek realia życia pod okupacją niemiecką, tak naprawdę pokazuje, że każdy nasz czyn wiąże się z konsekwencjami, a popełnione zło, nawet to malutkie, może nam się odbić czkawką. Główna bohaterka, wychodząc na spotkanie z kolegą „pożyczyła sobie” medalion należący do młodszej siostrzyczki, ponieważ ładnie w nim wyglądała. Poniewczasie uświadomiła sobie, że postąpiła źle, ale naprawić błędu już nie dała rady. Zginęła zastrzelona przez niemieckich żołnierzy. Zanim skonała, zdołała schować medalion w dziupli tuż nad ziemią. To było wszystko, co mogła zrobić w tej sytuacji, ale nie wystarczyło, by jej dusza zaznała spokoju. Udało jej się go osiągnąć kilkadziesiąt lat później. W jaki sposób? O tym opowiada film. - Przedstawiamy perypetie młodych ludzi wplątanych w historię z duchem dziewczyny, która została zastrzelona przez Niemców podczas II wojny światowej. Duch, który pojawia się młodzieży na cmentarzu prosi ich o pomoc w odnalezieniu cennego przedmiotu należącego do jej rodziny, który zaginął wraz z jej śmiercią. Młodzi ludzie postanawiają pomóc, choć nie są do końca przekonani, że to z czym mają do czynienia jest realne - tłumaczy Piotr Juryś. - Przesłaniem filmu jest m.in. zwrócenie uwagi na różnice pokoleniowe, okazywanie wzajemnego wsparcia i pomoc bliźnim.

Premierowa publiczność, złożona głównie ze szkolnych koleżanek i kolegów młodych aktorów, przyjęła projekcję wręcz entuzjastycznie. Młodzież żywiołowo reagowała na poszczególne sceny, a zwłaszcza na te, w których pojawiali się nauczyciele. Film spodobał się również zaproszonym gościom, wśród których był burmistrz Jasła Ryszard Pabian i dyrekcja szkoły. - To, czego uczycie się w ramach swoich zajęć szkolnych i obowiązkowych przedmiotów jest bardzo istotne. Ale kiedy pojawił się pomysł zorganizowania warsztatów filmowo-fotograficznych, stwierdziliśmy, że to fajna inicjatywa i nowa możliwość pokazania tego, na co was stać. Jak widzimy, efekt jest całkiem przyjemny i spotkał się z uznaniem was wszystkich - powiedział do wypełniających widownię uczniów burmistrz. Z kolei dyrektor SP nr 2 Jacek Nawrocki zadeklarował pomoc przy następnych realizacjach dobrych pomysłów.

Ponadto premiera - tradycyjnie - była doskonałą okazją do wymiany uprzejmości. Filmowcy, zbierali gratulacje i podziękowania m.in. od burmistrza, dyrekcji SP nr 2, rodzin i znajomych. Natomiast pomysłodawca, reżyser i główny realizator produkcji, obsypany komplementami Piotr Juryś, podziękował w imieniu ekipy filmowej wszystkim osobom, instytucjom i firmom, które ją życzliwie wspierały.

„Medalion” można oglądać w internecie na youtube, a w czasie nadchodzących świąt wielkanocnych będzie emitowany przez TV Jasło.

 

***

Obsada filmu „Medalion”: Zuzanna Mazur, Klara Adamik, Kamila Gajda (kl. III c), Katarzyna Midura (kl. II f), Oliwia Samborska (kl. II a), Wiktoria Piątkowska (kl. III d), Kinga Strugała, Aleksandra Kras, Aleksandra Sroka, Radosław Dubiel (kl. III g), Kamil Kras (kl. II d), Paweł Konieczny (kl. VII c), opiekunki warsztatów: Dorota Sajdak i Barbara Gonera oraz nauczyciel Leszek Znamirowski. W filmie wystąpili również Łukasz Solon, Wojciech Niezgoda oraz Mateusz Cipora z Grupy Rekonstrukcji Historycznych San z Sanoka, którzy wcielili się w role hitlerowców oraz inne zaproszone osoby m.in.: Natalia Sokół z SP nr 1, Krystyna Klich (grająca babcię), Iwona Dziedzic  i Alfred Sepioł.

 

Trailer

 

medalion

Nasi partnerzy

 http://www.kulturavranov.sk/

 

 

http://www.dklm.sk/

   

bunkier

 

 Jazz Brass 

Karta seniora

 
 
 
 
 

Terminarz kina JDK "Syrena"

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
27
28
29
30
31

 

 

Dziedzictwo

   

Informacja o projekcie