AKTUALNOŚCI
KINO JDK
KUP BILET
Kalendarz imprez-rozwiń

img 1948W Jaśle, tak jak w całej Polsce, w czwartek, 3 maja br. odbyły się uroczystości upamiętniające 227. rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji. FOTORELACJA

Na jasielskie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja, będącego jednocześnie uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, złożyły się: msza św. w intencji Ojczyzny na płycie Rynku, przemarsz do parku miejskiego, gdzie burmistrz Ryszard Pabian wygłosił okolicznościowe przemówienie, koncert patriotyczny przy parkowej glorietce i kolejny - popołudniowy - w sanktuarium św. Antoniego (kościół oo. Franciszkanów).

Trzeciomajowe świętowanie rozpoczęła msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Stanisława Słowika, dyrektora Caritas Diecezji Rzeszowskiej, który także wygłosił kazanie. Przedstawił w nim pokrótce kontekst historyczny ustanowienia Konstytucji 3 Maja, walkę Polaków z wynarodowieniem (nie tylko w czasach zaborów) oraz rolę, jaką w kształtowaniu postaw patriotycznych odegrali pisarze, poeci i ludzie Kościoła. - Bardzo dziękuję księdzu prałatowi za przypomnienie nam w Słowie Bożym ile Polaków kosztowała Ojczyzna oraz zaproszenie, byśmy nie zmarnowali dziedzictwa naszej kultury i tego, co przez życie, przez bohaterstwo dla Polski pozostawili nasi przodkowie - powiedział m.in. na zakończenie uroczystej Eucharystii ks. Zbigniew Irzyk, dziekan Dekanatu Jasło - Wschód. Liturgię uświetniło kilkadziesiąt pocztów sztandarowych, klasa wojskowa z Trzcinicy i jasielscy harcerze, połączone chóry „Echo” i „Soli Deo” oraz Miejsko-Kolejowa Orkiestra Dęta.

Kolejna część uroczystości odbyła się w Parku Miejskim, gdzie wszyscy - w patriotycznym pochodzie - przeszli z Rynku, zatrzymując się po drodze przed tablicą upamiętniającą 200. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W parku, po odegraniu hymnu państwowego i przemówieniu burmistrza Ryszarda Pabiana, dobitnie uświadamiającym, że przyszłości nie da się budować w oderwaniu od przeszłości, odbył się zorganizowany przez Jasielski Dom Kultury koncert - montaż słowno muzyczny „Niepodległa, Niepokorna”, przygotowany pod kierunkiem wicedyrektor JDK Heleny Gołębiowskiej i instruktorki muzyki w JDK Ewy Grzebień. Wystąpili w nim laureaci konkursu poezji i pieśni patriotycznej, także zorganizowanego przez JDK, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Byli to: Joanna Harmata (Społeczne Gimnazjum w Opaciu), Sabina Kułak (SP nr 1 w Humniskach), Marta Ulaszek, Wojciech Knapik (obydwoje ze Szkoły Podstawowej w Osobnicy), Kamil Czarniecki (SP w Szebniach), Aleksandra Cieślik (Zespół Szkół nr 4 w Jaśle), Weronika Dębska (SP nr 1 w Jaśle), Joanna Staniszewska (ZS nr 4 w Jaśle), Karolina Polak (SP w Warzycach) oraz Katarzyna Lechowska, Zuzanna Niebieszczańska, Julia Zielińska i Aleksandra Brągiel (wszystkie z JDK). Koncert został połączony z ceremonią wręczenia nagród i wyróżnień laureatom konkursu. Gratulacje złożył im i nagrody wręczył burmistrz R. Pabian w towarzystwie swojej zastępczyni Elwiry Musiałowicz-Czech.

Późnym popołudniem w sanktuarium św. Antoniego odbył się Koncert Muzyki Polskiej pod patronatem Burmistrza Miasta Jasła, który poprowadziła Kornelia Wojnarowska, a wystąpili muzycy i wokaliści związani z Prywatną Szkołą Muzyczną II st. Jaśle. Zebrani w świątyni miłośnicy muzyki usłyszeli na początek Gaude Mater Polonia, na zakończenie - poloneza staropolskiego nieznanego autora, a pomiędzy nimi utwory: Feliksa Nowowiejskiego, Karola Szymanowskiego, Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego, Stanisława Moniuszki, Michała Lorenca, Jerzego Derfela, Sławomira Cichora i Mieczysława Surzyńskiego.

 
 
 
 
 

Terminarz kina JDK "Syrena"

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
27
28

 

 

Dziedzictwo

   

Informacja o projekcie