AKTUALNOŚCI
KINO JDK
KUP BILET

Kalendarz imprez kulturalnych w Jasielskim Domu Kultury na miesiąc:

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
Kalendarz imprez-rozwiń

SK kawa„Ciekawie o kawie przy kawie” to tytuł kolejnego, 89. już spotkania z cyklu Studnia Kulturalna JDK. Gościem spotkania, zorganizowanego 21 września br. (piątek), o godz. 17. w Jasielskim Domu Kultury, będzie znana już bywalcom Studni Zofia Drohomirecka, właścicielka cenionej przez smakoszy kawy i herbaty firmy „Pożegnanie z Afryką”. Kup bilet

Kawa to napój magiczny, tajemniczy, od wieków wzbudzający emocje. To cała kultura rozkoszowania się smakiem i aromatem, kultura ucieczki od zgiełku i pośpiechu współczesnego życia, kultura celebracji i zatrzymania się, by móc cieszyć się chwilą, zrelaksować się, zregenerować siły, zaczerpnąć dawkę nowej energii.

Tym najpopularniejszym napojem na świecie delektowano się od wieków. Znany francuski polityk i dyplomata okresu napoleońskiego Talleyrand pisał: „Kawa musi być gorąca jak piekło, czarna jak diabeł, czysta jak anioł, słodka jak miłość”. Wielkim miłośnikiem kawy był Jan Sebastian Bach. Na cześć tego znakomitego płynu skomponował „Kantatę o Kawie”. Kawę uwielbiał Ignacy Krasicki, a Adam Czartoryski w 1779 napisał komedię „Kawa”. Anthony Capella w książce „Ulotny urok kawy”, przedstawia bogactwo smaków tego magicznego napoju: z jednej strony bardzo codziennego, z drugiej - jakże tajemniczego, fascynującego.

Pierwszy w Polsce specjalistyczny sklepem z kawą „Pożegnanie z Afryką” założyli 26 lat temu w Krakowie Zofia i Krzysztof Drohomireccy. Miał on przybliżyć mieszkańcom Krakowa bogactwo smaków tego napoju. Wkrótce okazało się, że pomysł przypadł do gustu nie tylko krakowianom i od grudnia 1993 r. Drohomireccy zaczęli zakładać sklepy „Pożegnanie z Afryką” również w innych miastach. Obecnie sieć obejmuje kilkanaście sklepów wraz z pijalniami w: Krakowie, Białymstoku, Jeleniej Górze, Kołobrzegu, Lublinie, Opolu, Suchej Beskidzkiej, Warszawie, Zamościu i Kętach. Równocześnie rozwija się kolekcja kawowa „Pożegnania z Afryką” obejmująca przedmioty i dokumenty firm kawowych uratowanych od zapomnienia, które można zobaczyć odwiedzając wszystkie sklepy sieci w Polsce. Firma „Pożegnanie z Afryką” została doceniona licznymi nagrodami i certyfikatami, przyznanymi jej w Polsce i za granicą. Firma „Pożegnanie z Afryką” szczyci się licznymi nagrodami i certyfikatami. Oto niektóre z nich: Certyfikat wydany przez Brazil Speciality Coffe Association dotyczący sprowadzanej przez „Pożegnanie z Afryką” kawy Pergamino Sul de Minas; Dyplom za zwycięstwo w rankingu tygodnika Newsweek; Certyfikat wydany przez Coffe Industry Board of Jamaica poświadczający oryginalność sprzedawanej w „Pożegnaniu z Afryką” kawy Blue Mountain; Tablica świadcząca o przynależności „Pożegnanie z Afryką” do Speciality Cofce Association of Europa; Nagroda „Lider Przedsiębiorczości” przyznana w 1998 r.; Nagroda Hermes przyznana w 2000 r. przez Krakowską Kongregację Kupiecką; Nagroda „Złoty Grosz” przyznana w 2000 r. przez Polską Radę Biznesu i tygodnik „Przekrój”; Pierwsze miejsce w konkursie „Kobiety wyróżniają” przyznane w 2002 r.

Ciekawie o kawie przy kawie opowie uczestnikom 89. Studni Kulturalnej JDK właścicielka „Pożegnania z Afryką”, która swoją wszechstronną znajomość tematu zawdzięcza m.in. podróżom po plantacjach kawy w Brazylii, Jamajce i Etiopii. Zofia Drohomirecka zapozna przybyłych z niezwykłą historią kawy, omówi rodzaje kaw i gatunki, odkryje tajemnice sporządzania tego wyśmienitego napoju. Prelekcja będzie połączona z degustacją.

Spotkanie odbędzie się 21 września br. (piątek) godz.17.00. Bilet wstępu - 15 zł (degustacja kaw). Ilość miejsc ograniczona.

youtube 

 

walencik

Wernisaż prac Sławomira Walencika

Nasi partnerzy

 http://www.kulturavranov.sk/

 

 

http://www.dklm.sk/

   

bunkier

 

 Jazz Brass

Karta seniora

 

 
 
 
 
 

Terminarz kina JDK "Syrena"

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
25
26
27
30

 

 

Dziedzictwo

   

Informacja o projekcie