AKTUALNOŚCI
KINO JDK
KUP BILET

Kalendarz imprez kulturalnych w Jasielskim Domu Kultury na miesiąc:

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Kalendarz imprez-rozwiń

ASteligaJak „czytać” dzieło sztuki plastycznej - analiza formy i treści na wybranych przykładach, to tytuł wykładu wygłoszonego przez dr. Annę Steligę z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, w ramach Studni Kulturalnej Jasielskiego Domu Kultury. VIDEO

- Wszyscy oglądamy obrazy. Często jest to dla nas głównie przeżycie emocjonalne: uruchamiamy wyobraźnię, podziwiamy piękno. Ale odbiór sztuk plastycznych, to również proces intelektualny, który potrzebuje określonej wiedzy. Sztuki plastyczne, jak wszystkie inne sztuki bardzo wiele potrafią nam powiedzieć o świecie, o człowieku, o samym twórcy, o okresie, w którym tworzył, pod warunkiem, że będziemy je umieli właściwie „odczytać” - mówiła wicedyrektor JDK Helena Gołębiowska, przedstawiając gościa 81. już studni - pochodzącą z Jasła dr. Annę Steligę, pracownicę naukową URz, która m.in. zajmuje się procesem nauczania plastyki w szkołach, sztuką kobiet oraz terapeutycznym aspektem sztuki.

Podczas spotkania w JDK prelegentka mówiła m.in. czym kiedyś była sztuka i co uznaje się za nią obecnie, jakie sztuka niesie wartości, jakie można wyróżnić układy kompozycyjne, wspomniała o kresce, plamie i barwie, a także o fakturze, światłocieniu, bryle i perspektywie; omówiła też pokrótce różne podziały malarstwa i przeprowadziła analizę dzieła sztuki, wszystko ilustrując prezentacją multimedialną. Na zakończenie powiedziała czym zajmuje się na co dzień. - Było wspomniane, że pracuję na wydziale sztuki, ukończyłam malarstwo, ale ja jestem przede wszystkim pedagogiem specjalnym zajmującym się artterapią, czyli terapią poprzez sztuki plastyczne osób z niepełnosprawnościami. Osoby, z którymi pracuję, to schizofrenicy - oznajmiła. Pokazała też kilka książek, które są owocem tej pracy: „Artterapia w rehabilitacji osób chorych na schizofrenię”, „Wybrane zagadnienia terapii przez sztukę osób chorych psychicznie” i „Współczesna artterapia, jej aspekty teoretyczne i praktyczne”.

 

warsztaty taneczne2018

Zimowa Akademia Artystyczna 2018 - warsztaty taneczne

Nasi partnerzy

 http://www.kulturavranov.sk/

 

 

http://www.dklm.sk/

   

bunkier

 

 

Jazz Brass

 
 
 
 
 

Terminarz kina JDK "Syrena"

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
21
22
27
28

Informacja o projekcie