AKTUALNOŚCI
KINO JDK
KUP BILET
Kalendarz imprez-rozwiń

decresendo 2Tomasz Potaczek, psycholog i muzyk, był głównym bohaterem dwóch niezwykłych spotkań pod hasłem „Między muzyką a ciszą”, zorganizowanych w piątek, 20 października br., przez Jasielski Dom Kultury. Wydarzenie zrobiło na jego uczestnikach ogromne wrażenie, a nastrój zadumy i refleksji nad tym, co w życiu jest naprawdę ważne, zabrali ze sobą do domów. 

Przed południem widownię wypełniła młodzież szkolna; wieczorem do JDK przyszli głównie dorośli. Każde ze spotkań rozpoczynał krótki koncert, złożony z trzech XVIII-wiecznych utworów na flet i skrzypce, w wykonaniu Tomasza Potaczka - flet traverso i słowo komentarza oraz Macieja Wulwa - skrzypce barokowe. Drugim punktem był 25-minutowy dokumentalny film Marty Minorowicz „Decrescendo”, nakręcony w Domu Pomocy Społecznej im. L. A. Helclów w Krakowie, gdzie przez 12 lat pracował T. Potaczek. Obraz pokazał migawki z życia kilku mieszkańców DPS, zaprzyjaźnionych z Tomaszem Potaczkiem, którzy chcieli podzielić się ze światem swoimi przeżyciami.

 

decresendo 3

 

Film stał się punktem wyjścia do ostatniej - jak się okazało niesłychanie interesującej części - czyli odpowiedzi na pytania z sali. Publiczność, zarówno przedpołudniowa, jak i wieczorna, była dociekliwa, a T. Potaczek - bardzo rzeczowy i szczery w swych odpowiedziach. Całość pozwoliła zanurzyć się przez chwilę w świat, przed którym wiele osób (również niemłodych) ucieka, udaje, że go nie ma: świat ludzi powoli odchodzących - starych, beznadziejnie chorych, coraz bardziej niedołężnych, wymagających stałej opieki. To jednocześnie świat spokoju, wyciszenia, ukazujący wartość, piękno i sens dosłownie każdej chwili, każdej kropli deszczu i płatka śniegu, każdego kwiatka, każdego gestu, uśmiechu, rozmowy, pojedynczego słowa i oddechu.

 

decresendo 1

 

Wyjątkowego gościa JDK przedstawiła i pożegnała wicedyrektor tej instytucji Helena Gołębiowska, zapowiadając - ku ogólnemu zadowoleniu - że to nie ostatnie spotkanie z T. Potaczkiem.

powitanie roksany

Powitanie Roksany Węgiel w Jaśle 
po powrocie z Eurowizji

Nasi partnerzy

 http://www.kulturavranov.sk/

 

 

http://www.dklm.sk/

   

bunkier

 

 Jazz Brass 

Karta seniora

 
 
 
 
 

Terminarz kina JDK "Syrena"

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
11
12
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27

 

 

Dziedzictwo

   

Informacja o projekcie