AKTUALNOŚCI
KINO JDK
KUP BILET
Kalendarz imprez-rozwiń

Na dwóch wycieczkach byli na początku października br. sympatycy turystyki krajoznawczej skupieni w Klubie Kulturalno - Turystycznym Jasielskiego Domu Kultury.STĘPINA, JEZIORKA DUSZATYŃSKIE

Pierwszą - rowerową - opiekunka klubu Elżbieta Ruszała zorganizowała w niedzielę, 1 października do Stępiny. Celem drugiej - autokarowej - zorganizowanej w sobotę, 7 października wspólnie z jasielskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, były Jeziorka Duszatyńskie w Bieszczadach.

 

 

Wojenne tajemnice Klonowej Góry

Wielbiciele wypraw turystycznych rozpoczęli październik od rowerowego wypadu do Stępiny, małej wioski malowniczo położonej u stóp Góry Klonowej na Pogórzu Strzyżowskim, znanej z unikatowego w skali europejskiej schronu kolejowego, będącego pozostałością po II wojnie światowej. 16-osobowa grupa wyruszyła wczesnym rankiem w 58-kilometrową trasę przez Warzyce, Lublę, Frysztak, Cieszynę do Stępiny i z powrotem. Uczestnicy wycieczki obejrzeli zagadkowe podziemie, zapoznali się z historią budowy, wyposażeniem i funkcją jaką miało spełniać.

- Ta gigantyczna budowla, będąca jedną z kilku wojennych kwater Adolfa Hitlera, do dziś nie odkryła wszystkich swoich tajemnic - mówi E. Ruszała. - Imponujący wielkością, betonowy tunel przypomina kształtem wywrócony do góry dnem statek. Według niemieckich dokumentów bunkier ten nazwano „Obiektem Południowym Führera”. Powstał on podczas przygotowań do wojny z ZSRR. To tutaj 27 lipca 1941r. doszło do niezwykłego spotkania Hitlera z Mussolinim.

 

Jeziorka Duszatyńskie w jesiennej krasie

Niespełna tydzień później 42 miłośników zwiedzania z Jasła i okolic, pod przewodnictwem Tadeusza Wójcika, pojechało podziwiać Jeziorka Duszatyńskie (ponad 600 m n.p.m.), jedną z największych atrakcji Bieszczadów, szczególnie piękną w jesiennej szacie.

Jeziorka Duszatyńskie leżą w dolinie potoku Olchowatego u stóp Chryszczatej ( 997 m n.p.m.) w Bieszczadach, w rezerwacie przyrody „Zwiezło”, na terenie Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, będącego otuliną Bieszczadzkiego Parku Narodowego. - Mają 110 lat. Powstały na skutek osunięcia się zachodniego zbocza Chryszczatej 13 kwietnia 1907 roku. Według legendy są dziełem Czarta - opowiada E. Ruszała. - Ten niezwykle urokliwy, wręcz magiczny zakątek Bieszczadów od lat przyciąga turystów. Najczęściej podążają oni trasą z Komańczy przez Prełuki i Duszatyn, dolinną ścieżką pomiędzy potężnymi jodłami i smukłymi bukami. Trud wędrówki z nawiązką wynagradza urok odsłaniających się jezior, mieniących się barwą szmaragdowej toni na tle różnokolorowych drzew.

powitanie roksany

Powitanie Roksany Węgiel w Jaśle 
po powrocie z Eurowizji

Nasi partnerzy

 http://www.kulturavranov.sk/

 

 

http://www.dklm.sk/

   

bunkier

 

 Jazz Brass 

Karta seniora

 
 
 
 
 

Terminarz kina JDK "Syrena"

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
11
12
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27

 

 

Dziedzictwo

   

Informacja o projekcie